Western Digital 6TB My Book Desktop External Hard Drive – USB 3.0 – BBGB0060HBK-NESN
Report Abuse
Availability:
10 in stock
10 in stock
About this item
- Auto backup with included WD Backup software and Time Machine compatibility
- Password protection with hardware encryption
- Reimagined design.Trusted drive built with WD reliability
- Compatible with Windows 7, 8 and 10. May require reformatting for other operating systems.
- USB 3.0 port; USB 2.0 compatible
| HSN Code | 84717020 |
|---|
| Brand | ‎Western Digital |
|---|---|
| Item Height | ‎6.7 Inches |
| Item Width | ‎1.9 Inches |
| Product Dimensions | ‎13.97 x 4.83 x 17.02 cm; 1.05 Kilograms |
| Batteries | ‎1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | ‎WDBBGB0060HBK-EESN |
| Hard Drive Size | ‎6 TB |
| Number of USB 2.0 Ports | ‎1 |
| Are Batteries Included | ‎No |
| Lithium Battery Energy Content | ‎7 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | ‎30 Grams |
| Number Of Lithium Ion Cells | ‎2 |
| Country of Origin | ‎India |
| Item Weight | ‎1 kg 50 g |
Based on 0 reviews
- computer accessories
Techie 65W 19.5V 3.34A Pin size 4.5mm x 3.0mm compatible Dell laptop charger
- Adapters are equipped with protection circuit which protects your laptop .
- The voltage and output meet exactly with your requirement.
- 1 Year Off Site Manufacturer Warranty.
- In Box : 1 Laptop Charger / Adapter.
- The adapter comes with a power cord(Power cord is not included in warranty).
SKU: VK0830 - computer accessories
Techie 60W 15V 4A Pin type surface connector compatible with Microsoft laptop Charger
computer accessoriesTechie 60W 15V 4A Pin type surface connector compatible with Microsoft laptop Charger