A-DATA Premier 8GB RAM DDR3 1600Mhz 240 Pin Memory Module for Desktop (AD3U1600W8G11-R)
Report Abuse
Availability:
10 in stock
10 in stock
About this item
- For Desktop PCs, Speed: PC3-12800, Module Specification: 240Pin U-DIMM. CAS Latency: CL11, Working Voltage: 1.35V.
- High speed up to 1600MHz, Transfer bandwidth up to 12.8GB/s 6-layer PCB provides improved signal transfer and system stability.
- Energy efficient: save up to 10% compared to DDR3. Operating Temperature: 0°C-85°C.
| HSN Code | 84733099 |
|---|
| Brand | ‎A-DATA |
|---|---|
| Manufacturer | ‎Adata, ADATA |
| Series | ‎‎AD3U1600W8G11-R |
| Form Factor | ‎DIMM |
| Item Height | ‎0.1 Inches |
| Item Width | ‎0.4 Inches |
| Product Dimensions | ‎4.57 x 1.02 x 0.25 cm; 20 Grams |
| Batteries | ‎1 C batteries required. |
| Item model number | ‎AD3U1600W8G11-R |
| Processor Count | ‎1 |
| RAM Size | ‎8 GB |
| Memory Technology | ‎DDR3 |
| Computer Memory Type | ‎DDR3 SDRAM |
| Memory Clock Speed | ‎1600 MHz |
| Voltage | ‎1.5 Volts |
| Are Batteries Included | ‎No |
| Lithium Battery Voltage | ‎1.35 Volts |
| Manufacturer | ‎Adata |
| Country of Origin | ‎Taiwan |
| Item Weight | ‎20 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “A-DATA Premier 8GB RAM DDR3 1600Mhz 240 Pin Memory Module for Desktop (AD3U1600W8G11-R)”
- computer accessories
- 0-Cycle – Each cell is brand new and has never been used.
- High Quality Cells – We use the most efficient capacity cells.
- Rigorous Testing – Every single battery cell is tested to ensure it meets our specification.
SKU: VK0794 - computer accessories
TP-Link AC750 Dual Band Wireless Cable Router, 4 10/100 LAN + 10/100 WAN Ports, Support Guest Network and Parental Control, 750Mbps Speed Wi-Fi, 3 Antennas (Archer C20) Blue, 2.4 GHz
computer accessoriesTP-Link AC750 Dual Band Wireless Cable Router, 4 10/100 LAN + 10/100 WAN Ports, Support Guest Network and Parental Control, 750Mbps Speed Wi-Fi, 3 Antennas (Archer C20) Blue, 2.4 GHz
Brand ‎TP-Link Manufacturer ‎TP-Link Technologies Co.,Ltd Series ‎Archer C20 Colour ‎Blue Item Height ‎6.8 Centimeters Item Width ‎35.7 Centimeters Product Dimensions ‎22.3 x 35.7 x 6.8 cm; 320 Grams Batteries ‎1 Unknown batteries required. Item model number ‎ARCHER C20 Processor Count ‎1 Connectivity Type ‎Wi-Fi Wireless Type ‎5.8 GHz Radio Frequency Number of Ethernet Ports ‎5 Operating System ‎Windows Are Batteries Included ‎No Included Components ‎AC750 Wireless Dual Band Router Archer C20, Power Adapter, RJ45 Ethernet Cable, Quick Installation Guide Manufacturer ‎TP-Link Technologies Co.,Ltd Country of Origin ‎China Imported By ‎TP-LINK India Private Limited,Green Industrial Park, Dongri Pada, Poman, Kaman-Bhiwandi Road, Vasai East, Palghar, Maharashtra – 401208 Item Weight ‎320 g SKU: VK0906