A-DATA Premier 8GB RAM DDR3 1600Mhz 240 Pin Memory Module for Desktop (AD3U1600W8G11-R)
10 in stock
10 in stock
About this item
- For Desktop PCs, Speed: PC3-12800, Module Specification: 240Pin U-DIMM. CAS Latency: CL11, Working Voltage: 1.35V.
- High speed up to 1600MHz, Transfer bandwidth up to 12.8GB/s 6-layer PCB provides improved signal transfer and system stability.
- Energy efficient: save up to 10% compared to DDR3. Operating Temperature: 0°C-85°C.
| HSN Code | 84733099 |
|---|
| Brand | ‎A-DATA |
|---|---|
| Manufacturer | ‎Adata, ADATA |
| Series | ‎‎AD3U1600W8G11-R |
| Form Factor | ‎DIMM |
| Item Height | ‎0.1 Inches |
| Item Width | ‎0.4 Inches |
| Product Dimensions | ‎4.57 x 1.02 x 0.25 cm; 20 Grams |
| Batteries | ‎1 C batteries required. |
| Item model number | ‎AD3U1600W8G11-R |
| Processor Count | ‎1 |
| RAM Size | ‎8 GB |
| Memory Technology | ‎DDR3 |
| Computer Memory Type | ‎DDR3 SDRAM |
| Memory Clock Speed | ‎1600 MHz |
| Voltage | ‎1.5 Volts |
| Are Batteries Included | ‎No |
| Lithium Battery Voltage | ‎1.35 Volts |
| Manufacturer | ‎Adata |
| Country of Origin | ‎Taiwan |
| Item Weight | ‎20 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “A-DATA Premier 8GB RAM DDR3 1600Mhz 240 Pin Memory Module for Desktop (AD3U1600W8G11-R)”
- computer accessories
Techie 65W 20V 3.25A Pin size 7.9mm x 5.5mm x 0.9mm compatible Lenovo laptop charger
computer accessoriesTechie 65W 20V 3.25A Pin size 7.9mm x 5.5mm x 0.9mm compatible Lenovo laptop charger