A-DATA Premier 8GB RAM DDR3 1600Mhz 240 Pin Memory Module for Desktop (AD3U1600W8G11-R)
Report Abuse
Availability:
10 in stock
10 in stock
About this item
- For Desktop PCs, Speed: PC3-12800, Module Specification: 240Pin U-DIMM. CAS Latency: CL11, Working Voltage: 1.35V.
- High speed up to 1600MHz, Transfer bandwidth up to 12.8GB/s 6-layer PCB provides improved signal transfer and system stability.
- Energy efficient: save up to 10% compared to DDR3. Operating Temperature: 0°C-85°C.
| HSN Code | 84733099 |
|---|
| Brand | A-DATA |
|---|---|
| Manufacturer | Adata, ADATA |
| Series | AD3U1600W8G11-R |
| Form Factor | DIMM |
| Item Height | 0.1 Inches |
| Item Width | 0.4 Inches |
| Product Dimensions | 4.57 x 1.02 x 0.25 cm; 20 Grams |
| Batteries | 1 C batteries required. |
| Item model number | AD3U1600W8G11-R |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Voltage | 1.5 Volts |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Voltage | 1.35 Volts |
| Manufacturer | Adata |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 20 g |
Based on 0 reviews
Be the first to review “A-DATA Premier 8GB RAM DDR3 1600Mhz 240 Pin Memory Module for Desktop (AD3U1600W8G11-R)”
- computer accessories
Netgear EX6110 AC1200 WiFi Range Extender (White)
Brand Netgear Wireless Type 2.4 GHz Radio Frequency Data Transfer Rate 1200 Megabits Per Second Special Feature Extend 2.4 & 5GHz WiFi up to 1200Mbps & reduce interference., Works with any WiFi router, Smart LED indicators find the best location for your range extender., FastLane™ Technology – Use both WiFi bands to establish one super high-speed connection; ideal for HD streaming & gaming., Create faster WiFi access for 802.11 b/g/n & ac WiFi devices. Colour White Mounting Hardware • AC1200 WiFi Range Extender (EX6110) • Quick Start Guide SKU: VK0945